Opublikowany przez: Familiepl 2019-05-23 10:39:30
Autor zdjęcia/źródło: @pixabay
W wieku czterech lat dziecko jest już bardzo sprawne – pewnie biega, skacze, wspina się, jeździ na rowerku. Czterolatki są bardzo ruchliwe – wszędzie ich pełno. Zadają też mnóstwo pytań, bo ciekawość świata na tym etapie rozwoju jest bardzo duża.
Nadal jednak czterolatki mają tendencję do nieodróżniania do końca fikcji i rzeczywistości. W sferze emocjonalnej odczuwają między innymi lęk, dumę i wstyd.
Okres czterech lat to czas, kiedy bardzo intensywnie rozwija się u dziecka prawa półkula mózgu, która w wielkim skrócie odpowiada za emocje. Dlatego też bunt czterolatka bywa tak intensywny i emocjonalny.
Mały czterolatek okres swojego buntu przeżywa niezwykle intensywnie. Często się złości, tupie. Potrafi się obrażać i nie odzywać przez jakiś czas. Ponieważ w wieku czterech lat dzieci coraz intensywniej manifestują swoją niezależność i autonomię, może na tym polu dochodzić do wielu rodzinnych scysji.
Czterolatek w okresie bunt może nie chcieć się ubierać, iść do przedszkola, a także niechętnie chodzi spać o wyznaczonej porze. Polecenia i prośby rodziców traktowane są dość wybiórczo, dzięki czemu maluch ma poczucie, że sam także o czymś decyduje. Podobnie jak w buncie dwulatka mogą się zdarzać rzucania na podłogę i szlochy. Generalnie, jest to dość ciężki czas – zarówno dla rodzica, jak i dla malucha, który dopiero odkrywa jak działają niektóre emocje.
Ten okres stanowi wyzwanie dla rodziców, których cierpliwość i miłość rodzicielska, często wystawiana jest na próbę. Zebraliśmy kilka porad, które pomogą Wam lepiej zrozumieć i przetrwać ten naturalny dla czterolatka czas.
Jak przetrwać bunt czterolatka? Polecane sposoby:
- spróbuj nie odbierać zachowania dziecka jako robienia Ci na przekór. To nie tak. To moment, kiedy mały człowiek uczy się swoich emocji i chce być jak najbardziej niezależny.
- w chwili kryzysu wycofaj się – zapanuj nad swoimi emocjami. Policz do 10, wyjdź na chwilę do drugiego pokoju. Wróć do kryzysowej sytuacji dopiero kiedy się uspokoisz.
- negocjuj, czyli dawaj wybór. Postaraj się zauważyć, że dziecko potrzebuje mieć możliwość decydowania o niektórych sprawach samodzielnie. Pozwól mu zdecydować: czy idziecie na przykład na duży, czy mniejszy plac zabaw. Niech poczuje, że też ma moc sprawczą.
- ucz dziecko wyrażać silne emocje (złość, płacz, gniew). Emocje są normalną sprawą, ważne, aby czterolatek uczył się nimi zarządzać. Kiedy dziecko czuje, że za chwilę wybuchnie emocjonalnie ze złości, możesz zaproponować: ”Widzę, że jesteś zły. Chodź, wytupiemy teraz mocno całą złość”. To działa i uczy dziecko wyrażania złych emocji inaczej, niż w agresywny sposób.
- a przede wszystkim towarzysz dziecku w tych chwilach. Ucz nazywania emocji po imieniu: zły, zagniewany, smutny. Nie pozwól, aby emocje malucha przeszły na Ciebie – bo katastrofa gotowa.
Czytaj też:
>> Jak sprawić, aby dziecko lubiło zdrową żywność? Zobacz
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.